Winners of 2019 club championship and awards

Winners of 2019 club championship and awards

Congratulations to all of this year’s club winners:

Sunday South Essex Cross Country Championship. (Best 3 of 4 to score)

MALE 2018 – 2019             CRISPIAN BLOOMFIELD

FEMALE 2018 – 2019        RUTH CHADNEY   

Club Championship.

WINNER MALE 2019           CRISPIAN BLOOMFIELD            813 PTS

WINNER FEMALE 2019    RUTH HAVIS                                779 PTS

2nd PLACE MALE 2019     KEITH WALKER                            791 PTS

2nd PLACE FEMALE         JO LING                                   474 PTS

3rd PLACE MALE 2019       GRANT ENGLAND                       768 PTS

3rd PLACE FEMALE 2019   ISOBEL JONES                            423 PTS

Club Championship Age Category Winners 2019

Ladies

Open                                   ISOBEL JONES                           

35 – 44 Age Group              RUTH HAVIS

45 – 54 Age Group             JO LING

55 – 64 Age Group              CHRIS DEACON

65 – 74 Age Group              SUE ROGERS

Men

Open                                   DAN BUCKLEY

40 – 49 Age Group              CRISPIAN BLOOMFIELD

50 – 59 Age Group              COLIN WHITE

60 – 69 Age Group              DAVE BUTLER

70 – 79 Age Group              KEITH WALKER

Over 80                              BRIAN COWLING

Handicap Winners

Round 1 – March                ALAN PORTER

Round 2 – June                  ADAM HAVIS

Round 3 – September         COLIN WHITE

Round 4 – December           GRAHAM JONES

Handicap Series Winners. (Best 3 from 4 to count)

MALE 2019                         ADAM HAVIS                               

FEMALE 2019                    RUTH HAVIS

Most Improved Runner (Based on Handicap Series)

WINNER 2019                    ADAM HAVIS          

Les Holder Age Adjusted Trophy

MALE WINNER               DAVID BUTLER

FEMALE WINNER           CLAIRE BAGLIN

Nigel Burvill Plate

WINNER                        RUTH CHADNEY           

The Mike Cottrell Trophy

WINNER                        RUTH HAVIS                                                       

Founders Trophy presented by Brian Hughes

WINNER                             DAVE SWEET                              

Strider of the Year

WINNER                        COLIN WHITE

Junior Strider of the Year

WINNER                             OSCAR FARLEY